Ile trójki zostało w trójce?


Od kilku już lat widzimy kryzys w PR3, ale kilka dni temu nastąpił przełom. To co się potem staje skłania tylko, do smutnego bilansu. Pochyliwszy się więc nad zgliszczami stacji będącej dla niektórych legendą i tym, czym było Radio Luxembourg zobaczmy dokładnie co się stało?


Rok 2015 do władzy pod hasłami taniego patriotyzmu oraz wybiórczej dekomunizacji do władzy dochodzi Prawo i Sprawiedliwość. Ukryte pod nazwą "dobrej zmiany" działania związane z upartyjnieniem mediów w Polsce powoduje ich faktyczne zdemolowanie. Mimo wielu lat jakie Trójka w formie apolitycznej przetrwała (komuna, stan wojenny, okres po 89 roku) tzw. "dobra zmiana" wchodzi w nią z gnojem na kaloszach. 

fakt.pl
Jak było do przewidzenia "reformy" te powodują zgoła odmienny efekt od zamierzonego. Słuchalność zaczyna spadać na łeb, na szyję. Pierwsza odchodzi zwolniona długoletnia dyrektor Magdalena Jathon. Kolejni po niej dyrektorzy ze względu na presję polityczną też długo nie zagrzewają miejsca. W ślad za nią w wyniku sporów nad kształtem poszczególnych audycji odchodzi wielu dziennikarzy, a inni zostają karnie przeniesieni do innych audycji. Są to: Dorosz, Sołtys, Mielewczyk, Sosnowski, Nogaś, Kwieka. W ich miejsce pojawiają się znani z wyrazistych, konserwatywnych poglądów Semka, Świetlik, Lisicki. Chcąc ratować sytuację w 2016 roku stanowisko szefa redakcji muzycznej obejmuje Piotr Metz.

Mimo tych zmian atmosfera w rozgłośnie powoduje dalsze, liczne spory i protesty pracowników. Pracownicy zarzucają władzom Trójki próby ręcznego sterowania (szczególnie wiadomościami), co powoduje znaczny spadek poziomu audycji informacyjnych i publicystycznych. Mimo nalegań i presji z "góry" dyrekcja nie zmienia kursu. W październiku odsunięte od prowadzenia wiadomości zostają Anna Zaleśna i Małgorzata Spór. Powoduje to jawne i duże protesty w internecie pod nazwą #kogoniesłychać. Biorą w nim udział zarówno pracownicy jak i słuchacze PR3.

Kolejny rok przynosi kolejne odejścia. W 2017 z redakcji odchodzą Artur Orzech oraz Andrus i Robert Kantereit (dwaj ostatni mając do wyboru współpracę z PR lub TVN24 wybrali telewizję). W niesamowitym tempie zmieniają się dyrektorzy, którzy nie spełniają oczekiwań jakie stawia przed nimi "drużyna dobrej zmiany". Fala nabiera mocy i tempa. W styczniu 2018 roku słuchalność PR3 po raz pierwszy od wielu lat osiąga wskaźnik poniżej 6%, by w drugiej połowie 2019 osiągnąć poziom 4,6%. Zaczyna się dramat radia.

fakt.pl
Pierwsze pól roku 2020 to odejście Dariusza Rosiaka i Anny Gacek, a w ślad za tą ostatnią kilka dni później odchodzi jedna z legend Trójki Wojciech Mann. Wraz z jego odejściem kończy się pewna epoka i Program 3 rozpoczyna swoją agonię. Odchodzi Wojciech i Bartosz Waglewscy, Gaba Kulka, Jan Chojnacki, Jan Młynarski, Dariusz Bugalski i Paweł Drozd.
Wkrótce dziennikarze, którzy odchodzą z trójki zakładają stowarzyszenie Ratujmy Trójkę i wspólnie ze słuchaczami tworzą radio internetowe "Nowy Świat".

By Michał Sobkowski - https://lp3.polskieradio.pl/, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90377946
Prawdziwe trzęsienie ziemi i tsunami w Trójce następuje jednak 15 maja kiedy w 1998 notowaniu Listy Przebojów Trójki zaprezentowano utwór Kazika Staszewskiego "Twój ból jest lepszy niż mój". Po tej emisji utwór zostaje zdjęty ze strony Trójki, a strona Listy Przebojów przestaje działać. Następnego dnia dyrekcja Trójki unieważnia całe notowanie pod pretekstem manipulowania wynikami. Władze Trójki chcąc wytłumaczyć całą sytuację wywierają nacisk na niektórych dziennikarzy, by ci potwierdzili oficjalnie, że doszło do manipulacji głosami. Dziennikarze kategorycznie odmawiają i w konsekwencji zostają wraz z Bartoszem Gilem zawieszeni w funkcjach redakcyjnych.

wiadomosci.onet.pl
Kilka godzin po oficjalnej informacji dyrekcji o domniemanych manipulacjach ze strony prowadzącego, czyli Marka Niedźwieckiego ten odchodzi na znak protestu z redakcji Trójki. To z kolei pociąga za sobą bojkot znanych twórców. Między innymi Katarzyna Nosowska, Dawid Podsiadło, Zbigniew Preisner, czy Kayah żądają, by nie odtwarzano ich utworów w rozgłośni. Głośną sprawą cenzury w radiu interesują się się też zagraniczne media i polscy politycy różnych opcji, którzy wyrażają krytyczne dla dyrekcji Trójki opinie. W ślad za Markiem Niedźwieckim odchodzą z radia tak znani dziennikarze jak Piotr Metz, Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska, Marcin Kydryński, Piotr Stelmach, Wojtek Mazolewski, Daniel Drumz, Tomasz Rożek, Michał Olszański, Marcin Łukawski, Piotr Kaczkowski, Mariusz Cieślik, czy w końcu Hieronim Wrona i Piotr Baron. Swoje kontakty i współpracę zawieszają też niektóre wytwórnie muzyczne, które dotychczas współpracowały z PR3.

Co takiego jest w piosence Kazika, co tak rozsierdziło władze Trójki?
Utwór Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój." jest jawnym odniesieniem się autora do wjazdu Jarosława Kaczyńskiego limuzyną na cmentarz powązkowski w dniu 10 kwietnia. Był to w końcu okres, kiedy cmentarze w Polsce z powodu pandemii zostały zamknięte dla wszystkich odwiedzających.
Tak o to obraz zgliszczy jaką pozostawiła po sobie "dobra zmiana" partii rządzącej stworzyła również potworka będącego swoistym obeliskiem symbolizującym, to co pozostawia po sobie zetknięcie polityki i kultury.

Ze zgliszczy można jeszcze coś odbudować. Miejmy więc nadzieję, że Trójka jaką znaliśmy kiedyś dzięki dziennikarzom i nam, w więc słuchaczom, którzy ją tworzyli wkrótce się odrodzi. Ale to będzie nasza Trójka. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli podoba Ci się treść posta, to zapraszam do polubienia strony bloga na Facebooku.

Każdy ma swój punkt widzenia i swoje o tym zdanie. A co Ty o tym sądzisz?

Komentarze niezgodne z zasadami bloga będą usuwane.

Copyright © Polityka z Bliska , Blogger